‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Chair Charcoal Without Arms OP000026
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
£297.60
Inc. VAT £357.12
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | 2 Lever |
| Base Finish | Black |
| Back Colour | Charcoal |
| Back Height | 530-560mm |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Chair Colour | Charcoal/Black |
| Dimensions | 480x450x490-590mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Headrest | No |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 10.2kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Slide | No |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.