‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Mesh Chair Charcoal KC0170
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured mesh backrest
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Charcoal Fabric
Arms: None
Draughtsman Kit: No Draughtsman Kit
£457.76
Inc. VAT £549.31
Product Details
General Information
| Colour | Black/Charcoal |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Black/Charcoal |
| Back Height | 500-540mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Back/Seat Action | 2 Lever |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Base Finish | Black |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 11kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Black/Charcoal |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Width | 480mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.