‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Deluxe Medium Mesh Back Task Operator Office Chair Blue Seat Without Arms - KC0401
Non-Returnable
- Breathable, height adjustable mesh backrest
- Triple lever mechanism for seat height, seat and backrest tilt adjustment
- Height adjustable, padded lumbar support
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested
- PCB: Permanent contact backrest feature
- Optional armrest choices
Select Product Options
Colour: Blue Fabric
Arms: None
£530.56
Inc. VAT £636.67
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Blue |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 430mm |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 530-560mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Seat Colour | Blue |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Weight | 10.7kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.