‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus XL Chair Blue OP000038
Non-Returnable
- Large seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Triple lever independent seat and backrest mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
Select Product Options
Colour: Blue Fabric
Arms: None
£525.72
Inc. VAT £630.86
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Dimensions | 530x480x470-580mm |
| Country of Origin | China |
| Base Finish | Black |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Width | 480mm |
| Back Type | High |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Colour | Blue |
| Back Height | 570-640mm |
| Chair Colour | Blue/Black |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 13kg |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 440-560mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse XL is a fully comprehensive operator chair that provides extra functionality and comfort. A large and accommodating seat and backrest provide all day long comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Seat tilt tension can be adjusted to allow easy reclining and the backrest height can be easily adjusted via the ratchet mechanism.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.