8% Off
‹ Prev
Next ›
Epson 18 Daisy Black Cyan Magenta Yellow Standard Capacity Ink Cartridge Multipack 5ml + 3 x 3ml (Pack 4) - C13T18064012
- Works with Original
- Epson
- Expression: XP-102 - XP-203 - XP-206 - XP-215 - XP-302 - XP-325 - XP-405wh - XP-305 - XP-312 - XP-30 - XP-425 - XP-202 - XP-205 - XP-212 - XP-225 - XP-315 - XP-322 - XP-405 - XP-412 - XP-415
- Inkjet Printer: Expression Home XP-202 - Expression Home XP-205 - Expression Home XP-215 - Expression Home XP-225 - Expression Home XP-312 - Expression Home XP-315 - Expression Home XP-322 - Expression Home XP-325 - Expression Home XP-412 - Expression Home XP-405 - Expression Home XP-405WH - Expression Home XP-102 - Expression Home XP-212 - Expression Home XP-30 - Expression Home XP-305 - Expression Home XP-415 - Expression Home XP-422 - Expression Home XP-425
- MUFC: MUFC Limited Edition
- Epson
- Epson original inkjet cartridge
- Standard yield
- Compatible with: Expression Home XP-30, 102, 202, 205, 212, 215, 225, 302, 305, 312, 315, 322, 325, 402, 405, 412, 415, 422, 425
- Colour: Black, Cyan, Magenta, Yellow
- Page yield: 175 (Black), 180 (Cyan), 180 (Magenta), 180 (Yellow)
£42.73
RRP: £46.21
Inc. VAT £51.27
Product Details
General Information
| Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - Expression Home XP-425 - Expression Home XP-422 - Expression Home XP-415 - Expression Home XP-412 - Expression Home XP-325 - Expression Home XP-322 - Expression Home XP-315 - Expression Home XP-312 - Expression Home XP-225 - Expression Home XP-215 - Epson Expression Home XP-405WH - Epson Expression Home XP-405 - Epson Expression Home XP-402 - Epson Expression Home XP-305 - Epson Expression Home XP-302 - Epson Expression Home XP-30 - Epson Expression Home XP-205 - Epson Expression Home XP-202 - Epson Expression Home XP-102 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 175 pages |
| Colour ink page yield | 180 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 5.2 ml |
| Colour ink volume | 3.3 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T18064012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 127 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 55.5 cm |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627946 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Save up to 30% ink1 with Epson’s individual ink cartridges \nWith Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.\n\nReduce your printing costs with XL inks\nEpson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%2\n\nEpson inks are optimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.