7% Off
‹ Prev
Next ›
Epson 24 Elephant Yellow Standard Capacity Ink Cartridge 5ml - C13T24244012
- Works with Original
- Epson
- Expression: XP-850 - XP-750 - XP-950 - XP-55 - XP-760 - XP-860 - XP-960
- Epson
- Genuine inkjet cartridge for Epson printers
- Suitable for: Photo XP-750/Photo XP-850
- Colour: Yellow
- Reference: No.24 (T24244012)
£10.31
RRP: £11.14
Inc. VAT £12.38
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Expression Photo XP-960 - Expression Photo XP-950 - Expression Photo XP-860 - Expression Photo XP-760 - Expression Photo XP-55 - Epson Expression Photo XP-850 - Epson Expression Photo XP-750 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 360 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 4.6 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T24244012 |
| Country of origin | Indonesia |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package type | Blister |
| Certification | CE |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627168 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Reduce your printing costs with XL inks \nEpson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%2\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.