Epson 405XL Black High Yield Ink Cartridge 18.9ml - C13T05H14010
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: WorkForce Pro WF-4820DWF - WorkForce WF-7830DTWF - WorkForce Pro WF-3820DWF - WorkForce WF-7835DTWF - WorkForce Pro WF-4825DWF - WorkForce Pro WF-3825DWF - WorkForce Pro WF-4830DTWF - WorkForce Pro WF-7840DTWF
- Workforce: WF-7310DTW - EC-C7000 - WF-7830DTWf
- Workforce Pro: WF-3825DWF - WF-4825DWF - WF-7800 - WF-7835DTWf - WF-7840DTWf - WF-3800 - WF-3830DWTF - WF-4800 - WF-4820DWF - WF-4830DTWf - WF-3820DWF
- Epson
- A choice of standard and XL cartridge sizes
- Easily identifiable Suitcase image
- Convenient, 4-colour multipack
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-3820DWF WorkForce Pro WF-3825DWF WorkForce Pro WF-4820DWF WorkForce Pro WF-4825DWF WorkForce Pro WF-4830DTWF WorkForce WF-7830DTWF WorkForce WF-7835DTWF WorkForce WF-7840DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 18.9 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Package width | 32 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 60 g |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946690841 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
SINGLEPACK BLACK 405XL DURABRITE ULTRA INK\nEpson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing and there’s an affordable cartridge to suit every type of user with both standard and XL sizes available. Find it easily in store by looking for the Suitcase image.\n\nReduce your printing costs with XL inks\nTake advantage of the cost-effective DURABrite Ultra Inks. Offering great value, the inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages1. Black XXL cartridges are also available for A3 printer models with a yield of 2,200 pages1.\n\nMeet the range\nOur all-pigment DURABrite Ultra Ink creates sharp, long-lasting and robust documents that are water, smudge and highlighter resistant. They’re also quick-drying, which minimises the risk of smudging when printing on both sides.\n\nOptimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.\n\nThe genuine article\nEnjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.