Epson EB-760W 4100 ANSI Lumens 3LCD HD Ready WUXGA 1920 x 1080 Pixels HDMI VGA USB 2.0 Projector
- Scalable HD display for any room 53-150" UST display for unrestricted viewing (no shadows/reflections)
- Bright and energy efficient laser 4,100lm CLO with 3LCD technology for brighter colours at only 205W
- Effortless connectivity options Auto-on, wired / wireless display with USB 2A output for smart sticks
- Simple to use and built to last Virtually maintenance free with 5-year, 12,000hr warranty
- Document camera compatibility Create and record a live, totally immersive lesson or presentation
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Projector brightness | 4100 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 2500000 |
| Native aspect ratio | 16 |
| Screen size compatibility | 1524 - 3810 mm (60 - 150") |
| Supported aspect ratios | 16 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 2800 ANSI lumens |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Keystone correction, horizontal | -3 - 3° |
| Keystone correction, vertical | -3 - 3° |
| Heat dissipation | 895 BTU/h |
| Light source type | Laser/LED hybrid |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Focus | Manual |
| Fixed focal length | 3.7 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.6 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.35 |
| Throw ratio | 0.27 - 0.37 |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Composite video in | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| DVI port | No |
| Audio (L/R) in | 3 |
| Serial interface type | RS-232C |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Projectors |
Description
Agile UST laser display Project your vision, with an affordable, large screen display up to 150" that will enhance engagement, learning and productivity. Whatever the size of class or meeting room, unrestricted and immersive presentations are possible with this bright, clear, compact and affordable display solution. The EB-760W's bright image, scalable up to 150", is clearly visible from any angle and from a distance, and content can be easiliy shared or streamed directly from multiple devices for the perfect collaborative experience. The EB-760W's ultra short throw lens allows safe, discreet positioning close to the display, enabling presenters free access to perform without casting shadows. Versatile wired and wireless connectivity options, including screen mirroring via Miracast, allow participants to effortlessly share content from their PCs or mobile devices. With a connected optional Epson visualiser, documents, presentations or 3D objects can be viewed with incredible detail. With 4,100 lumens Colour Light Output and Epson 3LCD technology, the display is bright and vibrant up-to 150", clearly visible from all angles and from a distance. The experience is immersive and user-friendly. Unlike a flat-panel display, there is no heavy, breakable, glass panel to create disruptive, reflected blind spots at certain angles, and teachers are not subjected to LCD panel direct blue light radiation, believed to damage eyes. Paired with a hygienic, antibacterial whiteboard, teachers can annotate presentations with dry-wipe pens, or to save energy, simply use the whiteboard with the display turned off. Projection also enables flexible display sizes, scalable from 49-150", display sizes can be optimised for each room with one familiar product and at a fixed cost.