‹ Prev
Next ›
Epson LK-4KBK Black on Gold Satin Ribbon Label Cartridge 12mm x 5m - C53S654001
Non-Returnable
- Works with Original
- Epson
- Label Works: LW-1000P - LW-300 - LW-400 - LW-400VP - LW-700 - LW-C610 - LW-K400 - LW-Z700FK - LW-Z710 - LW-Z900FK Qwertz - LW-600P - LW-900P - LW-C410
- Epson
- Epson ribbon tapes are designed to last
- Durable satin ribbon tapes resist water and abrasion
- Great-value 5-metre ribbon tapes
- Can be used also for clothes naming (to be sewn)
- For best results, Epson Satin Ribbon Tapes should be printed at room temperatures of between 15°C and 35°C.
£7.66
Inc. VAT £9.19
Product Details
General Information
| Label colour | Black on gold |
| Country of origin | Japan |
| Finish type | Satin |
| Water-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | LabelWorks LW-Z900FK Qwerty |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 50 g |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 148 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 6175 pc(s) |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 202 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer | 325 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 440 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 8360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 148 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Label Tape |
Description
• Epson labels are designed to last\n• Durable satin ribbon tapes resist water and abrasion\n• Great-value 5-metre label tapes\n• Can be used also for clothes naming (to be sewn)\n\nFor best results, Epson Satin Ribbon Tapes should be printed at room temperatures of between 15°C and 35°C.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.