Product Details
General Information
| Maximum print speed | 347 cps |
| Maximum resolution | 360 x 180 DPI |
| Maximum printing width (columns) | 80 |
| Maximum print speed (draft) | 260 cps |
| Maximum print speed (LQ) | 86 cps |
| Maximum number of copies | 3 copies |
| Paper tray media types | Envelopes, Labels |
| Product colour | Black |
| Buffer size | 128 KB |
| Sound pressure level (printing) | 53 dB |
| Country of origin | Indonesia |
| Standard interfaces | Parallel, RS-232, USB 2.0 |
| Print head | 24-pin |
| Print head life | 400 million characters |
| Ribbon life | 2.5 million characters |
| Mean time between failures (MTBF) | 10000 h |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Bundled software | Epson Status Monitor |
| Width | 348 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 425 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 5.11 kg |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Products per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 2.13 m |
| Products per pallet layer | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
The highly reliable Epson LQ-350 has a mean time between failure of 10,000 operating hours, and is ideal for front and back office applications needing continuous paper or multi-part stationery.\nA very economical printer to run, the LQ-350 helps save money with its high ribbon yield of 2.5 million characters and its low power consumption. Using just 1.3W in sleep mode and 23W when powered on, the LQ-350 is qualified by ENERGY STAR for its excellent energy efficiency.\n\nEasy to integrate, the LQ-350 has Parallel, Serial and USB interfaces as standard, and will fit neatly onto desks thanks to its compact design and cable management system.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.