8% Off
‹ Prev
Next ›
Epson Maintenance Tank 80ml - C13T582000
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Pro 3800 - Stylus Pro 3880 - SureColor SC-P800 Roll Unit Promo - SureLab D7 Studio EM - SureLab SL-D800 Media Bundle 240V - SureLab D7 Studio OC - SureLab SL-D700 - SureLab SL-D800 240V - SureLab SL-D800 ML 240V - SureLab SL-D700 OC-LE - SureColor SC-P800 - SureLab D7 Studio BU - SureLab SL-D800 OC-LE 240V
- Stylus Pro: 3800
- Epson
- Absorbs discharged liquid
- Keeps printer interior cleaner
- Compatible with Epson SureLab D700, SL-D700 and SL-D800 series photo printers
£17.93
RRP: £19.39
Inc. VAT £21.51
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | SureColor P800, SC-P800 |
| Width | 192 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 216 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 0.268 g |
| Package width | 52 mm |
| Package depth | 277 mm |
| Package height | 90 mm |
| Products per pallet | 480 pc(s) |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 565 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 11.7 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 720 pc(s) |
| Products per pallet layer | 120 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Part |
Description
Designed for use with Epson's line of intuitive SureLab photo printers, this original maintenance cartridge is designed to absorb discharged liquid from the machine, keeping the interior cleaner and easier to maintain.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.