8% Off
‹ Prev
Next ›
Epson T580A Vivid Magenta Ink Cartridge 80ml - C13T580A00
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Pro 3880
- Stylus Pro: 3880
- Epson
- Genuine Epson consumable for maximum reliability
- Colour: Vivid Magenta
- For Epson Stylus Pro 3800 inkjet printers
- Ink capacity: 80ml
£52.00
RRP: £56.25
Inc. VAT £62.40
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Vivid magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | Epson Stylus Pro 3880 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 80 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T580A00 |
| Country of origin | China |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 0.15 g |
| Master (outer) case width | 192 mm |
| Master (outer) case length | 308 mm |
| Master (outer) case height | 203 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.062 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Replace your low-running inks with a genuine Epson product and guarantee the same excellent results that you have been getting since you bought your printer. The Magenta Inkjet Cartridge features UltraChrome K3 Ink which produces amazing colour fidelity, high gloss levels and scratch resistance, guaranteeing your prints for longer.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.