8% Off
‹ Prev
Next ›
Epson T7602 Killer Whale UltraChrome HD Ink Cartridge Cyan C13T76024010
- Works with Original
- Epson
- SureColor: SC-P600
- Inkjet Printer: SureColor SC-P600
- Epson
- Inkjet cartridge
- Standard yield
- Page yield: up to 2,200
- Colour: Cyan
- Compatible with: SureColor SC-P600 inkjet printers
£23.44
RRP: £25.35
Inc. VAT £28.13
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | SureColor SC-P600 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink volume | 25.9 ml |
| OEM code | C13T76024010 |
| Country of origin | Indonesia |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 120 mm |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Experience amazing colour fidelity with this ink that is part of a nine-colour system that produces a wide colour gamut.\n\nAll of these new inks have a high optical density and improves gradation in dark areas, meaning your images will have stunning detail when printed in both colour and black and white. Bronzing reduction allows for highly accurate colour tones.