8% Off
‹ Prev
Next ›
Epson T9461 Black Ink Cartridge 137ml - C13T946140
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: WorkForce Pro WF-C5790DWF - WorkForce Pro WF-C5710DWF - WorkForce WF-C5210DW
- Workforce Pro: WF-C5290DW
- Epson
- Print yield: 10,000 pages
- Colour: Black
- For use with WorkForce Pro WF-C5210DW/C5290DW/C5710DWF/C5790DWF
- Single pack DURABrite Ultra Ink Cartridge
- Capacity: XXL
£136.91
RRP: £148.11
Inc. VAT £164.30
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-C5790DWF - WorkForce Pro WF-C5290DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 10000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 136.7 ml |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T946140 |
| Country of origin | China |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 0.37 g |
| Package type | Box |
| Certification | CE |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
This DURABrite Ultra ink cartridge ensures high quality print output from your Epson WorkForce inkjet printer. As a genuine Epson consumable, it provides consistent and reliable operation for trouble-free printing and is packed with 136.7ml of black ink. Epson ensures that every cartridge meets its high standards and works with your machine to provide precise, clear printing.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.