Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Indonesia |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-4740DTWF - WorkForce Pro WF-4730DTWF - WorkForce Pro WF-4725DWF - WorkForce Pro WF-4720DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 0.183 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 75 mm |
| Products per pallet | 1500 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 1500 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Accessories |
Description
The printer ink maintenance tank is user replaceable. The printer will alert you when getting low or when tank needs to be changed.
A large part of keeping your printer working is looking after it properly. The Genuine Epson C13T671500 maintenance unit provides the perfect way to do this. When the maintenance interval arrives, simply use the parts in this kit to replace the old ones that need refreshing. Easy to install, the parts included in this maintenance kit will protect your Epson printer from the wear that using over-used or old printer parts can cause.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.