‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce DS-C330 A4 Sheetfed Compact Desktop Scanner
Non-Returnable
- Ultra-compact - Smallest footprint, even while in use
- Versatile - Scan passports, receipts, invoices, cards and more
- Two-in-one - U-turn path and straight path mode enables wider media handling
- Lower environmental impact - Power consumption of only 3.3W in ready mode and 1.0W in sleep mode
- Document Capture Pro - Powerful document capture software included
£280.98
Inc. VAT £337.18
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Maximum scan size | 215.9 x 3048 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output monochrome depth | 8 bit |
| Scanner type | ADF + Sheet-fed scanner |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Buttons |
| Daily duty cycle (max) | 5000 pages |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder, Print |
| Scan drivers | ISIS, SANE, WIA |
| Standard input capacity | 20 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card, Post Card(JPN) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| Paper tray media weight | 40 - 413 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (PowerSave) | 3.3 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 296 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Desktop Scanner |
Description
Compact deskop scanner\nCompact A4 scanner with a small footprint while in use, versatile media handling and low power consumption.\nThe scanner's U-turn path position allows paper to be scanned without adding to the footprint of the device. Switch to straight path mode to scan passports and booklets up to 5mm thick. Paper protection technology ensures that the original documents remain pristine. Made from up to 30% recycled plastics* and with a low power consumtion, it also has a lower environmental impact.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.