‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce ES500W II Scanner
Non-Returnable
- Wireless scanning: Scan to smartphone, tablet, PC or Mac
- Intuitive software: Preview, email, upload and create editable files
- Efficient: Scan up to 35 ppm / 70 ipm, capturing both sides in one pass
- Intelligent: Auto crop, blank page and background removal
- Flexible: Scan from business card size up to A4 documents between 27 - 413 gsm
£392.29
Inc. VAT £470.75
Product Details
General Information
| Connection | Wireless/USB 3.0 |
| Colour | Black |
| Maximum scan size | 215.9 x 6069 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Sensor type | CIS |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan to | E-mail, HTTP, Network folder |
| Scan drivers | ICA, ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Ultrasonic sensor | Yes |
| Standard input capacity | 50 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card, Post Card(JPN) |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.3 W |
| Width | 296 mm |
| Depth | 169 mm |
| Height | 176 mm |
| Weight | 3.7 kg |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Scanner |
Description
High-speed, auto-duplex scanner allows quick digitalisation of \nbusiness documents from computers, tablets, and smartphones.\nKeep your business organised with this high-speed, A4, auto-duplex scanner with auto-sheet feed. Scan from PCs, Macs, smartphones and other devices from any room, thanks to its wireless and USB 3.0 connectivity.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.