‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce WF-2960DWF A4 Colour Inkjet Multifunction Printer
- Wireless & Network colour print copy scan & fax A4 multifunction
- Up to 33ppm (mono) and 20ppm (colour)
- 4,800 x 1,200 DPI Printing Resolution
- 4
- 150 sheet tray & 30 sheet ADF
- 800 x 1
- Print from smartphone or tablet
- 200 DPI Printing Resolution
- 6.1cm colour LCD touchscreen
- 150 sheet tray & 30 sheet ADF
- Duplex printing
- Print from smartphone or tablet
- 6.1cm colour LCD touchscreen
- Duplex printing
£120.62
Inc. VAT £144.74
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 14 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 7.5 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scan technology | CIS |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 100 pages |
| Auto-redialing | Yes |
| Speed dialling | Yes |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 30 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | 10, C4, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Compact multifunction printer designed for home and small offices, with double-sided printing, ADF, Wi-Fi, Ethernet and mobile printing.\nYou’ll be surprised just how many essential business features this affordable and compact multifunction inkjet printer packs in. Connect easily via Wi-Fi and Wi-Fi Direct and print in the way that suits you with Epson Connect1 and Apple AirPrint2. Thanks to the Automatic Document Feeder (ADF) and double-sided printing, you can use your time and budget more efficiently.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.