‹ Prev
Next ›
Ergo Click Plus Chair Grey Fabrimesh with Headrest PO000064
Non-Returnable
- Designer mesh or fabrimesh finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Auto adjusting lumbar support
- Seat slide included
- Split backrest design
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Adjustable headrest
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Charcoal Fabrimesh
£1,552.84
Inc. VAT £1,863.41
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Fabric |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 720-820mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Back Width | 490mm |
| Back Type | High |
| Chair Colour | Grey/Chrome |
| Dimensions | 645x640x1150mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Fixed |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Multi |
| Style | Operator/Task |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 565-535mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Depth | 440-470mm |
| Weight | 20kg |
| With Arms | Adjustable Arms |
| With Headrest | Yes |
Product Information
| Brand | Trexus |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click Plus with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.