‹ Prev
Next ›
Ergo Twist Chair Black Mesh Seat Mesh Back OP000253
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Independent Backrest Adjustment
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Height adjustable arms
- Soft padded arms
- Optional adjustable headrest
- Robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh
Headrest: None
£829.80
Inc. VAT £995.76
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh |
| Chair Colour | Black |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 580mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Type | High |
| Back Width | 475mm |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x630x990mm |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | None |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 410-510mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Depth | 450-480mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task |
| Type of Arm | Multi |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
| Weight | 15.7kg |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Twist and its ground-breaking adaptive backrest pivot system. The Ergo Twist sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.