‹ Prev
Next ›
Esselte VIVIDA A4 50mm Spine Plastic Lever Arch File - Green - Outer carton of 10
Non-Returnable
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- Spine pocket labels replaceable for easier personalisation
- Cover lock, thumbhole and protected, metal edges for easy handling and secure document storage
- 350 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 3 year guarantee on the mechanism, FSC® certified
- StockCode: 77449AC
£163.40
Inc. VAT £196.08
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| File Colour | Green |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 318x52x287mm |
| Capacity | 350 sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Yes |
| Orientation | Portrait |
| Spine Width | 50mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 430g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Esselte lever arch file features a 50mm spine, which can hold up to 350 sheets of 80gsm A4 paper. The file also features durable polypropylene covers, a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and metal edges for long lasting use. This pack contains 10 green lever arch files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.