65% Off
‹ Prev
Next ›
Europa Spiral Wirebound Spring Transfer File Manilla A4 300 Micron Blue (Pack 25) 3005
- A4 spiral file with transfer mechanism
- Premium quality 300 micron mottled pressboard
- Can hold up to 150 sheets
- Transfer mechanism allows you to edit documents without removing them
- Colour: blue
- Pack of 25
£53.20
RRP: £151.52
Inc. VAT £63.84
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Dimensions | 350x250mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Biodegradable | 67% Biodegradable |
| Recycled Product | Yes |
| Material | Pressboard |
| Grammage | 300 micron |
| Manufacturer | Exacompta |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 blue A4 files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.