Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions | 260x40x320mm |
| Country of Origin | France |
| Capacity | 275 Sheets |
| Ring Diameter (mm) | 30mm |
| Recycled Product | Recycled Polypropylene |
| Orientation | Portrait |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | Exaclair Limited |
| Spine Width | 40mm Spine |
| Weight | 293g |
Product Information
| Brand | Exacompta |
| Type | Binder |
Description
With the Néo Déco range, Exacompta brings glitter to your glossy card classification and combines two wishes
Use the most beautiful material from our factories, plant-based, recyclable, ecological and economical and bring a bright nod to the basic filing accessories.
The ring binder is made from recycled cardboard covered with printed laminated paper which provides excellent water protection. It is thus guaranteed to be resistant, durable but also easy to recycle by removing the mechanics.
Rigid, it allows you to classify and store it on a shelf, on the desk, at school... while remaining transportable.
A4 format, suitable for classifying sheets, perforated pockets and A4 dividers. Made in France
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.