30% Off
‹ Prev
Next ›
VEX678-75-2: RHINO 9 x 7 Exercise Book 64 Page Orange (Pack of 100)
- 9 x 7” (approx. 226 x 178mm)
- Ruled with 5mm squares
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Orange
Size: 9x7in
Ruling: Squared
Number of pages: 64 Pages / 32 leaf
£85.42
RRP: £122.03
Inc. VAT £102.50
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Orange |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| No. of Pages | 64 Pages |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| Rulings | Squared |
| Size | A4+ |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 226x178mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 9x7in |
| Ruling Description | 5mm Squares |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 12.4kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO 9 x 7” (approx. 226 x 178mm) school exercise books come with 64 pages, ruled with 5mm squares, and are ideal for maths and science. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.