30% Off
‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Punched Exercise Paper 500 Leaf, S10 (Pack of 5)
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with 10mm squares
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Size: A4
Ruling: S10
£54.76
RRP: £78.23
Inc. VAT £65.71
Product Details
General Information
| Cover Colour | No Cover |
| Ruling Colour | Blue |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 500 Sheets |
| Rulings | Squared |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Dimensions | 297x210mm |
| Country of Origin | Made in EU |
| Books or Sheets | Sheets |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Ruling Description | 10mm Squared |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11.725kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Always handy, this ream of RHINO A4 loose leaf exercise paper is a great classroom backup for missing exercise books, tests, exams, for practicing, homework, or project notes. With 500 A4 leaves of 75gsm education-standard smooth white paper, this squared exercise paper is ideal for maths and science work, and is suitable for writing on both sides. And with 2 pre-punched holes, filing your work and notes is quick and easy.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.