30% Off
‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Exercise Paper 500 Leaf, S7 (Pack of 5)
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with 7mm squares
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Size: A4
Ruling: S7
£54.76
RRP: £78.23
Inc. VAT £65.71
Product Details
General Information
| Cover Colour | No Cover |
| Ruling Colour | Blue |
| No. of Pages | 500 Sheets |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| Rulings | Squared |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Sheets |
| Ruling Description | 7mm Squared |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11.725kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Always handy, this ream of RHINO A4 loose leaf exercise paper is a great classroom backup for missing exercise books, tests, exams, for practicing, homework, or project notes. With 500 A4 leaves of 75gsm education-standard smooth white paper, this squared exercise paper is ideal for maths and science work, and is suitable for writing on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.