‹ Prev
Next ›
Extra Large Platform Safety Steps with Adjustable Stabilisers - 5 Tread
Non-Returnable
- Built Tough: Reinforced for heavy, tough conditions
- Surefooted Steps: Wide non-slip platform and treads
- Guarded Safety: Complete guardrail with spring gates
- Smooth Mobility: Non-slip castors, up to 150kg load
- Confident Comfort: Wide platform, steady support
£1,585.60
Inc. VAT £1,902.72
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 1180 - 2040x1720x2350mm |
| Country of Origin | Turkey |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 5 Tread |
| Platform Size | 600x910mm |
| Platform Height | 1250mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 80kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | EN 131 |
Product Information
| Brand | Climb-It |
| Type | Ladders |
Description
Reinforced with stabilisers, manufactured for heavy & difficult working conditions Wide platform with a non-slip surface and toe board Wide non-slip treads for extra comfort All round guardrail with spring operated gates Mobile on non-slip braked castors Maximum Load Capacity of 150kg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.