62% Off
‹ Prev
Next ›
Fellowes Fusion Guillotine A3 Cutting Length 460mm Blue 5410901
- Protective SafeCutâ„¢ safety guard - guillotine can only be operated when the guard is in place
- Cuts up to 10 sheets of paper (80gsm) at a time
- Paper clamp minimises paper movement when cutting
- Cutting guides for different size documents
- Metal base for greater durability
£89.22
RRP: £235.00
Inc. VAT £107.06
Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| Size | A3 |
| Cutting capacity | 10 sheets |
| Cutting length | 46 cm |
| Format | A3 |
| Material | Metal, Plastic |
| Product colour | Graphite, Silver, Yellow |
| Weight | 2.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84729080 |
| Dimensions (WxDxH) | 588 x 216 x 418 mm |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Guillotines & Trimmers |
Description
Foldable SafeCut Guard for secure and easy use without pre-assembly, accepts paper/film/photos/fabric, stainless steel blade
* Using 80 gsm paper
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.