‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred Performance Oil for Fellowes Cross Cut and Micro Cut Shredders 355ml 35250
Non-Returnable
- Lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder.
- For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
- Extended nozzle ensures complete coverage.
- For cross-cut and micro-cut shredders.
- 12 oz bottle.
£60.56
Inc. VAT £72.67
Product Details
General Information
| Colour | Light Amber |
| Product Name | Powershred® Shredder Oil - 12 Oz. Bottle |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Width | 3.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility | Fellowes cross-cut and micro-cut shredders. |
| Depth | 1.5" |
| Height | 8" |
| Fluid Quantity | 12 fl oz |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
The Fellowes Powershred Performance Oil maximizes performance by conditioning the cutters and extends the life of the shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month. The 12 oz round squeeze bottle with extended nozzle ensures complete coverage. For Cross-Cut and Micro-Cut shredders. Shredder lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.