‹ Prev
Next ›
Folding Step; 6 Tread; 150kg; Aluminium; Silver
Non-Returnable
- Certified to EN 131 Professional
- Strong, lightweight & robust aluminium platform range
- Distance between the platform & top handrail is 600 mm providing safety at high levels
- Tread depth: 80 mm
- Rubber feet provide slip resistance & floor protection
- Fitted with high tensile straps
- Slim design which is ideal for storage & transport
£137.80
Inc. VAT £165.36
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 500x1127x1860mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 6 Tread |
| Platform Height | 1270mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 5.4kg |
| Standards | EN 131 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Ladders |
Description
Certified to EN 131 Professional
Strong, lightweight & robust aluminium platform range
Distance between the platform & top handrail is 600 mm providing safety at high levels
Tread depth: 80 mm
Rubber feet provide slip resistance & floor protection
Fitted with high tensile straps
Slim design which is ideal for storage & transport
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.