‹ Prev
Next ›
Folding Trolley; 3 Tier; Swivel (x2 Braked) Castors; Steel; 80kg; Creme/Black
Non-Returnable
- Capacity - 80kg (25kg per shelf level)
- Sturdy, easy to fold and neat to store
- Can be folded in one simple move
- Overall L x W x H - 580 x 450 x 890mm
- Folded size L x W x H - 580 x 100 x 1080mm
- Clearance between shelves - 300mm
- On four 100mm dia. swivel rubber tyred castors, two braked
£186.50
Inc. VAT £223.80
Product Details
General Information
| Colour | Cream/Black |
| Material | Steel |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 450x580x1080mm |
| Maximum Load | 80kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 14kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Tyre Type | Rubber |
| Style | 3-Tier |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Trolleys |
Description
Capacity kg: 80.
Clearance Between Shelves mm: 300.
Folded Height mm: 1080.
Folded Length mm: 580.
Folded Width mm: 100.
GTIN: 5052105242569.
No. of Wheels: 4.
Overall Height mm: 890.
Overall Length mm: 580.
Overall Width mm: 450.
Wheel Diameter mm: 100.
Wheel Type: Swivel rubber tyred castors with 2 brakes.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.