‹ Prev
Next ›
Galloway Executive Chair Black Fabric EX000030
Non-Returnable
- Available in Black and Blue Fabric, Black, White and Brown Leather
- Soft cushioned seat and backrest
- Patterned upholstery finish
- Two lever infinite lock tilt mechanism
- Weight tilt tension control
- Matching gun metal grey 5 star base and arm frames
- Matching padded arm pads
Select Product Options
Colour: Black Fabric
£702.04
Inc. VAT £842.45
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 660mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Type | High |
| Back Width | 530mm |
| Back/Seat Action | 2 Lever |
| Base Finish | Black |
| Dimensions | 670x810x1050-1150mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Executive |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 490-590mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 530mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Type of Arm | Fixed |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 21.5kg |
Product Information
| Brand | Galloway |
| Type | Office Chairs |
Description
A popular range of stylish, high back executive armchairs representing outstanding value. The Galloway is an inviting looking chair that is just as comfortable as it looks. Stitched leather or fabric upholstery options are perfectly complemented by anthracite coloured armrests and wheelbase. This vast range is further extended with a cantilever visitor option.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.