69% Off
‹ Prev
Next ›
GBC CB15 Manual Comb Binding Machine - 4410061
- Binds up to 165 A5/A4 sheets (80gsm) at a time using a 19mm comb.
- Punches up to 15 sheets at a time (80gsm)
- Versatile binding: easily bind A5 documents with A5 combs and A4 portrait pages with A4 combs.
- Manual double-handle punch for a smooth binding experience with minimal effort.
- Side margin adjustment for precise alignment and consistent binding results.
- Fixed margin depth for consistent and high quality binding.
- Non-slip rubber feet for stable and secure placement.
- Convenient clippings tray and a built-in storage compartment for added organisation.
- Lightweight and compact design for easy portability and convenient storage.
£79.14
RRP: £257.68
Inc. VAT £94.97
Product Details
General Information
| Product type | Comb binding machine |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 165 sheets |
| Punch capacity | 17 sheets |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Black, Red |
| Punch holes quantity | 21 |
| Housing material | Plastic |
| Format | A4/A5 |
| Media weight | 80 g/m² |
| Double handle | Yes |
| Binding comb diameter (max) | 1.9 cm |
| Width | 458 mm |
| Depth | 264 mm |
| Height | 295 mm |
| Weight | 4.6 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Description
The CombBind® CB15 is a reliable and compact manual comb binder, perfect for personal or small office use with low volume needs. It effortlessly punches through up to 15 sheets of 80gsm paper and can bind up to 165 sheets at a time using 19mm spines. Its lightweight, space-saving design ensures it can be used anywhere, anytime, and easily stored when not in use. For added convenience, it includes a clippings tray for easy disposal and a handy storage compartment. Black and silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.