69% Off
‹ Prev
Next ›
GBC CB20 Manual Comb Binding Machine - 4410062
- Binds up to 240 A5/A4 sheets (80gsm) at a time using a 28mm comb.
- Punches up to 20 sheets at a time (80gsm)
- Versatile binding: easily bind A5 documents with A5 combs and A4 portrait pages with A4 combs.
- Manual single-handle punch for an effortless and smooth binding experience.
- Side margin adjustment for precise alignment and consistent binding results.
- Fixed margin depth for consistent and high quality binding.
- Non-slip rubber feet for stable and secure placement.
- Convenient clippings tray and a built-in storage compartment for added organisation.
- Lightweight and compact design for easy portability and convenient storage.
£144.50
RRP: £470.52
Inc. VAT £173.40
Product Details
General Information
| Product type | Comb binding machine |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 240 sheets |
| Punch capacity | 23 sheets |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Black, Red |
| Punch holes quantity | 21 |
| Housing material | Plastic |
| Format | A4/A5 |
| Media weight | 80 g/m² |
| Binding comb diameter (max) | 2.8 cm |
| Width | 497 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 402 mm |
| Weight | 6.6 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Description
The CombBind® CB20 is a reliable and compact manual comb binder designed for shared use in office and school environments with medium volume demands. It can punch through up to 20 sheets of 80gsm paper and efficiently bind up to 240 sheets at a time using 28mm spines. Its lightweight, space-saving design makes it ideal for use anywhere, anytime, and easy to store when not in use. For added convenience, it features a clippings tray for easy disposal and a storage compartment. Black and silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.