63% Off
‹ Prev
Next ›
GBC IB370045 A4 Clear White Gloss Thermal Binding Cover 6mm Pack of 100
- Features a 150 Micron, transparent PVC front cover for easy reading of the title page
- Comes with a Silk White 240gsm back for extra rigidity
- Can be stored in conventional archiving folders using a GBC FileStrip (up to 8mm covers only)
£50.98
RRP: £137.20
Inc. VAT £61.18
Product Details
General Information
| Colour | Clear/White |
| Size | A4 |
| Format | A4 |
| Material | PVC |
| Product colour | White |
| Maximum capacity | 50 sheets |
| Media weight | 240 g/m² |
| Spine width | 6 mm |
| Package width | 124 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 320 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Country of origin | Egypt |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Covers |
Description
Binding doesn't get any easier! Designed for the GBC ThermaBind system, Standard Thermal Binding Covers give a stylish and permanent ‘perfect bound’ look to documents. The transparent PVC front displays the title page and forms a secure spine with the silk-finish back. Colour: white. Spine: 6mm. Binds up to 50 sheets. A4 format. Pack size: 100.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.