‹ Prev
Next ›
GBC 4401998 TL2600 High Performance Electric Wire Closer
- Binds up to 340 sheets at a time.
- Supports a wide range of document sizes: A4, A5, and short edge A3.
- SMART Detect technology system
- Handles 3:1 and 2:1 pitch wires
- Ituative LCD control panel
- Foot pedal operation (foot pedal included).
- Micro adjust option
- High Efficiency mode
- Safety sensor
- Magnetic backplate
£4,284.12
Inc. VAT £5,140.94
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Wire binding machine |
| Method of control | Electric |
| Binding capacity | 250 sheets |
| Punch capacity | 0 sheets |
| Maximum paper width | 36 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Format | A4/A5 |
| Width | 390 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 220 mm |
| Weight | 13 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Description
The GBC TL2600 Wire Closing Machine sets the standard for wire binding technology with its unique SMART Detect feature, which automatically adjusts closing pressure based on wire size for flawless results every time. Versatile and accommodating, it binds documents from 2 to 340 sheets, supporting a wide range of document sizes such as A4, A5, and short edge A3. Compatible with wire sizes 4 to 24, it's ideal for various bound documents such as financial reports and calendars. This machine enhances efficiency and professionalism in high-volume binding operations. Silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.