Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Polyethylene |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 485x310x300mm |
| Maximum Load | 260kg |
| Number Of Steps | 1 Tread |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 5kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Ladders |
Description
Fitted with anti-slip strips on the treads
Manufactured from tough, medium density polyethylene & resistant to most chemicals
Ideal for wash down applications
UK Manufactured
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.