9% Off
‹ Prev
Next ›
OEM HP 305XL High Capacity Black Ink Cartridge 3YM62AE
- HP 305XL High Yield Original Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e; HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432
- 1 Black (~240 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
- Depend on HP 305XL High Yield Original Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- HP 305XL Mid Yield Black Original Ink Cartridge
£21.44
RRP: £23.44
Inc. VAT £25.73
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 305 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 240 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 4 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 125.7 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 193905429264; (302) 194441597363; (30N) 199642337619; (ABE) 193905429271; (NE1) 199642337657; (UUQ) 194441597356; (UUS) 193905429288 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905429264, 194441597363, 199642337619, 193905429271, 199642337657, 194441597356, 193905429288 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | HP 305XL Mid Yield Black Original Ink Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.\nPrint crisp text and vivid colour photos for home and small business with HP Original Ink cartridges. Choose between cartridge sizes to match your printing volume and budget.[1]