9% Off
‹ Prev
Next ›
HP 31 Yellow Standard Capacity Ink Bottle 8K pages - 1VU28AE
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Smart Tank 7006 - Smart Tank 7305 - Smart Tank 7605 - Smart Tank Plus 559 - Smart Tank Plus 570 - Smart Tank 750 - Smart Tank 755 - Smart Tank Plus 655 - Smart Tank 5106 - Smart Tank 455 - Smart Tank 670 - Smart Tank 675 - Smart Tank 7005 - Smart Tank 725 - Smart Tank 7306 - Smart Tank 790 - Smart Tank Plus 555 - Smart Tank 500 - Smart Tank 7006e - Smart Tank 7305e - Smart Tank 615 - Smart Tank 515 - Smart Tank 530 - Smart Tank 7005e - Smart Tank All-in-One - Smart Tank 7306e - Smart Tank Wireless 455 All-in-One - Smart Tank 5105 - Smart Tank 5107 - Smart Tank 720 - Smart Tank 7606 - Smart Tank 795
- Smart Tank: Wireless 400 - Wireless 600 - Wireless 500
- HP
- Original HP 31 ink supplies deliver legendard HP print quality.
- 1 Yellow (~8,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for busy households and small businesses that want to print, purchase ink infrequently and replenish ink when it’s convenient.
- Depend on Original HP 31 Ink Bottles designed specifically for your HP printer.
- 1 Ink bottle
£10.13
RRP: £11.07
Inc. VAT £12.15
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Ink Tank 310 series, HP Ink Tank Wireless 410 series, HP Smart Tank 350 series, HP Smart Tank Wireless 450 series, HP Smart Tank Plus 650 series |
| Colour ink page yield | 8000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Print technology | Inkjet printing |
| OEM code | 1VU28AE |
| Country of origin | Malaysia |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 110 g |
| Weight | 100 g |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) case gross weight | 2.89 kg |
| Master (outer) case length | 217 mm |
| Master (outer) case width | 313 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Products per pallet | 2016 pc(s) |
| Pallet gross weight | 277.6 kg |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 137.2 cm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Box contents | 1 Ink bottle |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 2.88 kg (6.36 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1372 mm |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628349500 |
| UNSPSC-code | 121717033 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for busy households and small businesses that want to print, purchase ink infrequently and replenish ink when it’s convenient.\nPrint thousands of pages with one simple purchase of a set of Original HP high-yield ink bottles – at an extremely low cost per page.[1] Get high-volume printing, an easy and convenient way to replenish ink, and HP print quality and reliability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.