8% Off
‹ Prev
Next ›
HP 44A Black Standard Capacity Toner Cartridge 1K pages - CF244A
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Pro M15w - LaserJet Pro M15a - LaserJet Pro M28a - LaserJet Pro M28w
- LaserJet Pro: M15a
- HP
- Original HP 44A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 44 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M15, M28
- 1 Black (~1,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for 1-3 users printing less than 1,000 pages per month. The perfect HP toner cartridges for almost any budget and your affordable LaserJet Pro.
- Depend on Original HP 44A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£51.48
RRP: £55.97
Inc. VAT £61.77
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 44 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF244A |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 375 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 510 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 810 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 243 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 243 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross width | 113.1 cm |
| Pallet gross length | 77 cm |
| Pallet gross height | 114.9 cm |
| Pallet gross weight | 217.3 kg |
| Pallet weight (EU) | 156.6 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781977902 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for 1-3 users printing less than 1,000 pages per month. The perfect HP toner cartridges for almost any budget and your affordable LaserJet Pro. \nHP’s low-priced HP Original LaserJet Toner cartridges print reliably. You’ll get standout prints, dependable performance, and brand authentication so you know you have genuine HP. Print business documents with sharp black text and graphics.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.