8% Off
‹ Prev
Next ›
HP 658X Black Toner 33K Pages - W2000X
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Color LaserJet Enterprise M751 dn - Color LaserJet Enterprise M751 n
- Laser Printer: Color LaserJet Enterprise M751dn
- HP
- Original HP 658X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 658 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M751
- 1 Black (~33,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.
- Depend on Original HP 658X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
£458.31
RRP: £498.39
Inc. VAT £549.98
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 658 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 33000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | W2000X |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 483 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Package width | 483 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package weight | 2 kg |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 55 pc(s) |
| Pallet gross width | 112.7 cm |
| Pallet gross length | 113.4 cm |
| Pallet gross height | 95.6 cm |
| Pallet gross weight | 161 kg |
| Pallet weight (EU) | 131 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545650724 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need – page after page – at the speeds your printer was built for.\nProduce vibrant photo-like colour in marketing materials with HP ColorSphere 3 technology. Keep business productivity high. Optional high-yield Original HP LaserJet Toner cartridges offer over four times more pages than standard cartridges.[5,6]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.