8% Off
‹ Prev
Next ›
HP 72 DesignJet Ink Cartridge 130-ml Cyan C9371A
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: DesignJet T1100 - DesignJet T1120 - DesignJet T1200 - DesignJet T2300 PostScript - Designjet T1300 - DesignJet T1120 SD - DesignJet T1200 HD - DesignJet T1120 HD - DesignJet T1120ps - DesignJet T2300 - DesignJet T610 - DesignJet T620 - DesignJet T795 - Designjet T790 - DesignJet T1100ps - DesignJet T770
- DesignJet: T1120 - T1120SD - T1120hd - T1300 - T1200 - T2300 - T610 - T790 - T1100 - T620 - T770
- HP
- Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
- Ink cartridge
£86.93
RRP: £94.54
Inc. VAT £104.31
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Compatibility | HP DesignJet T610 Printer series, T620 Printer series, T770 Printer series, T1100 Printer series, T1200 Printer series; HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer; HP DesignJet T2300 eMFP; HP DesignJet T790 ePrinter series; HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan |
| HP segment | Business |
| Country of origin | Singapore |
| Width | 202 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 192 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 463 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.28 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Box contents | Ink cartridge |
| UNSPSC-code | 44103105 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for professionals and workteams who print technical applications.\nReliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering[1] features. Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.