8% Off
‹ Prev
Next ›
HP 828A Cyan Standard Capacity Drum 30K pages for HP Color LaserJet Enterprise M855/M880 - CF359A
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet Enterprise M855dn - Color LaserJet Enterprise M855x+ - LaserJet Enterprise flow M830z - Color LaserJet Enterprise flow MFP M880z - Color LaserJet Enterprise flow MFP M880z+ - LaserJet Enterprise flow MFP M830z - Color LaserJet Enterprise flow M880z - Color LaserJet Enterprise flow M880z+ - Color LaserJet Enterprise M855xh
- Color LaserJet: Enterprise Color Flow M880Z
- HP
- Original HP 828A toner supplies deliver legendary HP print quality.
- HP 828 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise Flow M880; HP LaserJet Enterprise M855, M880; HP LaserJet Flow M880; HP LaserJet M775, M880
- Designed for small and medium-size businesses, and enterprise workgroups with managed printing environments.
- Depend on Original HP 828A toner supplies designed specifically for your HP printer.
- Image drum; Recycling guide
£296.21
RRP: £322.10
Inc. VAT £355.46
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Printing colours | Cyan |
| Compatibility | HP 828 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 15% |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 603 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 327 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Package width | 603 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 327 mm |
| Package weight | 3.9 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 24 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 114.1 kg |
| Pallet weight (EU) | 114.1 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887111323965 |
| Stacking number for carton | 12 |
| Retail only | N |
| UNSPSC-code | 44103109 |
| Box contents | Image drum; Recycling guide |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1160.8 x 960.1 x 1125.2 mm (45.7 x 37.8 x 44.3") |
| Pallet weight (imperial) | 137.2 kg (302.4 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Designed for small and medium-size businesses, and enterprise workgroups with managed printing environments.\nHP 828 LaserJet Printing Supplies keep business productivity high. Produce standout business documents with glossy, photo-quality colour with HP ColorSphere technology. Avoid wasted time and supplies with reliable Original HP toner cartridges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.