8% Off
‹ Prev
Next ›
OEM HP CF287A Black 9000 Pages Original Toner 87A
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise M506dn - LaserJet Managed E50045dw - LaserJet Pro M501n - LaserJet 400 Mono Laser M401Dne - LaserJet Enterprise Flow M527c - LaserJet Enterprise M506x - LaserJet Managed M506dnm - LaserJet Managed M527dnm - Laserjet Managed E52545dn - LaserJet Enterprise M527f - LaserJet Managed Flow E52545c - LaserJet Enterprise M527dn - LaserJet Managed Flow M527cm - LaserJet Managed M506xm - LaserJet Pro M501dn
- LaserJet Enterprise: Flow MFP M527c - M506x - MFP M527f - Flow MFP M527z - MFP M527dn
- Color LaserJet: Enterprise M506dn
- LaserJet Pro: M501dn - M501N
- HP
- Original HP 87A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 87 toner cartridges work with: HP LaserJet E52545, M506, M527; HP LaserJet Enterprise M506, M527; HP LaserJet Flow E52545; HP LaserJet Pro M501
- 1 Black (~8,550 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing consistent, quality black-and-white pages at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.
- Depend on Original HP 87A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£250.70
RRP: £272.62
Inc. VAT £300.84
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 87 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8550 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF287A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 362 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 227 mm |
| Weight | 930 g |
| Package width | 362 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 227 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 7.6 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 135 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 135 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 84 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.6 kg |
| Pallet weight (EU) | 123.8 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889296182894 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for printing consistent, quality black-and-white pages at high speeds your HP printer or MFP was built for, while helping protect against fraud.\nCount on Original HP Toner cartridges with JetIntelligence to deliver consistent quality at fast speeds, plus affordable high-yield options[2], anti-fraud technology, and consistent HP quality.