8% Off
‹ Prev
Next ›
HP 951 Magenta Standard Capacity Ink Cartridge 700 pages for HP OfficeJet Pro 251/276/8100/8600/8610/8620 - CN051AE
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Officejet Pro 8600 - Officejet Pro 8640 - Officejet Pro 8610 - OfficeJet Pro 8610 All-in-One - OfficeJet Pro 251dw Printer - OfficeJet Pro 8100 Printer - N811a - OfficeJet Pro 8600 Plus All-in-One - N911g - Officejet Pro 251dw - Officejet Pro 276dw - Officejet Pro 8100 - Officejet Pro 8600 Plus - Officejet Pro 8620 - OfficeJet Pro 276 dw MFP - OfficeJet Pro 8620 All-in-One - OfficeJet Pro 8600 All-in-One - N911a
- OfficeJet: Pro 8100e - Pro 8610 e-all-in-one - Pro 8620 e-all-in-one - Pro 251dw - Pro 8600 Plus e-all-in-one - Pro 8615 e-all-in-one - Pro 276dw - Pro 8600 e-all-in-one
- HP
- Original HP 951 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 951 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 276, 8100, 8600, 8610, 8620, 8640
- 1 Magenta (~535 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]
- Depend on Original HP 951 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£24.15
RRP: £26.39
Inc. VAT £28.98
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 951 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 535 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 8 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | CN051AE |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 60 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 80.1 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 123.4 cm |
| Products per pallet | 4200 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 277 kg |
| Pallet weight (EU) | 277 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (EU) | 4200 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 888182554166; (999) 888182554173; (BGX) 888182554142; (BGY) 888182554159; (LS1) 199764139870; (LS2) 199764139887; (LS3) 199764139894 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for small businesses to print professional-looking colour and black text that will stay sharp and resist fading – at a low cost.[1,2]\nCount on professional-quality business documents that will impress customers. Page after page, documents and marketing materials will stand out with crisp blacks and brilliant colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.