14% Off
‹ Prev
Next ›
HP 953XL Cyan High Yield Ink Cartridge 20ml for HP OfficeJet Pro 8210/8710/8720/8730/8740 - F6U16AE
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet Pro 8718 - OfficeJet Pro 8720 - OfficeJet Pro 8740 - OfficeJet Pro 8218 Printer - OfficeJet Pro 8720 All-in-One - OfficeJet Pro 7730 Wide Format All-in-One - OfficeJet Pro 7720 Wide Format All-in-One - OfficeJet Pro 8710 All-in-One - OfficeJet Pro 8710 - OfficeJet Pro 8715 - OfficeJet Pro 8725 - OfficeJet Pro 8730 - OfficeJet Pro 7740 - OfficeJet Pro 8210 - OfficeJet Pro 8210 Printer - OfficeJet Pro 8718 All-in-One - OfficeJet Pro 7740 Wide Format All-in-One - OfficeJet Pro 8725 All-in-One - OfficeJet Pro 7720 - OfficeJet Pro 7730 - OfficeJet Pro 8218 - OfficeJet Pro 8715 All-in-One
- OfficeJet: Pro 8210 - Pro 8718 - Pro 8725 - Pro 8710 - Pro 8715 - Pro 8730 - Pro 8218 - Pro 8728 - Pro 7740 - Pro 8716 - Pro 8720 - Pro 8740
- HP
- Original HP 953XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 953 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 7720, 7730, 7740, 8210, 8720, 8730
- 1 Cyan (~1,450 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for large workgroups who need dependable performance for affordable, professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 953XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
£37.55
RRP: £43.83
Inc. VAT £45.06
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 953 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1450 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 18 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | F6U16AE |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 114 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 49 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 63 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 220.6 kg |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.34 kg |
| Pallet net height | 80 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet net width | 92.4 cm |
| Pallet net weight | 220.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for large workgroups who need dependable performance for affordable, professional-quality printing, page after page.\nCount on professional-quality documents. Original HP ink cartridges provide impressive reliability for dependable performance, consistent page yields, and standout results. Quickly print with individual inks and high-yield cartridge options.