9% Off
‹ Prev
Next ›
OEM HP CN628AE (971XL) Ink Cartridge Yellow 6.6K Pages 83ml
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Officejet Pro X476dw - Officejet Pro X451dw - Officejet Pro X576dw - Officejet Pro X551dw
- OfficeJet: Pro X551dw - Pro X576dw - Pro X451dw - Pro X476dw
- HP
- Original HP 971XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- 1 Yellow (~6,600 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- For small to medium-sized businesses that want professional-quality colour documents and cartridges that save time and are free to recycle.[1]
- Depend on Original HP 971XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
£130.65
RRP: £142.81
Inc. VAT £156.78
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 971 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 6600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink volume | 83 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 242 mm |
| Depth | 29.2 mm |
| Height | 86.6 mm |
| Weight | 180 g |
| Package width | 242 mm |
| Package depth | 29.2 mm |
| Package height | 86.6 mm |
| Package weight | 210 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 3168 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight | 721.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112877422 |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219.2 x 1016 x 1895 mm |
| Products per larger master (outer) case | 18 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.9 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
For small to medium-sized businesses that want professional-quality colour documents and cartridges that save time and are free to recycle.[1]\nInks in HP 971 Original Ink Cartridges are formulated to produce professional quality colour documents that stay vivid for decades.[2] Save time with easy to replace and easy to recycle cartridges while impressing management and customers.[1]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.