‹ Prev
Next ›
HP 980 Original Ink Cartridge Cyan D8J07A
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet: Enterprise Color Flow X582Z - Enterprise Color Flow X585F - Enterprise Color Flow X582XH - Enterprise Color Flow X585DN - Enterprise Color Flow X555DN
- OfficeJet: Enterprise Color Flow X585z - Enterprise Color X585dn - Enterprise Color X585f - Enterprise X555DN
- Inkjet Printer: OfficeJet Enterprise Color Flow X585z - OfficeJet Enterprise Color X585dn - OfficeJet Enterprise Color X585f - Officejet Ent Color MFP X585f - Officejet Ent Color FLOW MFP X585z - Officejet Ent Color SFP X555xh - Officejet Ent Color MFP X585dn - Officejet Ent Color SFP X555dn - ScanJet Enterprise Flow N9120 - OfficeJet Enterprise Color X555dn - OfficeJet Enterprise Color X555xh
- HP
- Original HP 980 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~6,600 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for enterprise customers that want no-compromise speed and savings with professional-quality colour for up to half the cost per page of colour lasers[1], with consistent, durable results and free cartridge recycling[2,3].
- Depend on Original HP 980 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£103.37
Inc. VAT £124.04
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 980 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 6600 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | D8J07A |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 241.7 mm |
| Depth | 28.7 mm |
| Height | 71.6 mm |
| Weight | 180 g |
| Package width | 241.7 mm |
| Package depth | 28.7 mm |
| Package height | 71.6 mm |
| Package weight | 200 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 22 pc(s) |
| Pallet gross weight | 929.3 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.08 kg |
| Pallet weight (EU) | 929.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (EU) | 4224 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 887758769126 |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for enterprise customers that want no-compromise speed and savings with professional-quality colour for up to half the cost per page of colour lasers[1], with consistent, durable results and free cartridge recycling[2,3].\nHP 980 Ink Cartridges with HP pigment inks are formulated to produce quality colour documents for up to half the cost per page of lasers[1]. Keep your HP Officejet Enterprise printer performing at top speed to deliver consistent, durable prints[2].
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.