9% Off
‹ Prev
Next ›
HP 981Y Yellow High Yield Ink Cartridge 183ml for HP PageWide Enterprise Color 556/586 - L0R15A
- Works with Original
- HP
- PageWide: PageWide Enterprise Color 556dn - PageWide Enterprise Color Flow 586z - PageWide Managed Color Flow MFP E58650 z - PageWide Enterprise Color MFP 586dn - PageWide Enterprise Color MFP 586f - PageWide Enterprise Color Flow MFP 586z - PageWide Enterprise Color 586dn - Enterprise Color 556dn - PageWide Enterprise Color 556xh - PageWide Managed Color E55650 dn - PageWide Managed Color MFP E58650 dn - PageWide Enterprise Color 586f
- PageWide Enterprise: PageWide Enterprise Color 556 xh - PageWide Enterprise Color MFP 586 f - PageWide Enterprise Color 556 dn - PageWide Enterprise Color MFP 586 dn - PageWide Enterprise Color MFP Flow 586z
- HP
- Original HP 981Y High Yield PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 981 PageWide cartridges work with: HP PageWide E58650; HP PageWide Enterprise 556, 586, E58650
- 1 Yellow (~16,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for consistently producing professional-quality colour documents at the high speeds your HP PageWide Enterprise printer was built to achieve.
- Depend on Original HP 981Y High Yield PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£219.91
RRP: £240.39
Inc. VAT £263.90
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 981 PageWide cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 16000 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 182.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | L0R15A |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Width | 220 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 350 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 370 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.7 |
| Maximum duty cycle | 16000 pages per month |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 121.9 cm |
| Pallet gross length | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 156.8 cm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 780.3 kg |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 6.21 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for consistently producing professional-quality colour documents at the high speeds your HP PageWide Enterprise printer was built to achieve.\nProfessional-quality colour for an exceptional value – up to 16,000 colour or 20,000 black-and-white pages[1] at an ultra-low cost per page. Get outstanding results every time with cartridges designed and engineered for HP PageWide Enterprise devices.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.