‹ Prev
Next ›
HP 982X Original PageWide Cartridge High Yield Magenta T0B28A
- Works with Original
- HP
- PageWide: PageWide Enterprise Color 765dn - PageWide Enterprise Color 780dns - PageWide Enterprise Color Flow 785f - PageWide Enterprise Color Flow 785zs - PageWide Enterprise Color Flow 785z+ - PageWide Enterprise Color 780dn - PageWide Enterprise Color Flow MFP 785z+
- HP
- Original HP 982X High Yield PageWide Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 982 PageWide cartridges work with: HP PageWide 765, 780, 785, E75160, E77650, E77660, P779; HP PageWide Enterprise 780, 785; HP PageWide Flow E77650, E77660; HP PageWide Pro E77650, E77660
- 1 Magenta (~16,000 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Ideal for businesses that rely on affordable, professional-quality printing
- Depend on Original HP 982X High Yield PageWide Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
£194.94
Inc. VAT £233.93
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 982 PageWide cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 16000 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 114.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 220 mm |
| Depth | 52.1 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 330 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 52.1 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 350 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1.7 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 745.4 kg |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.92 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190781050100 |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for businesses that rely on affordable, professional-quality printing\nEasy-to-use Original HP PageWide cartridges deliver the consistent printing performance and affordable quality that businesses demand. Rely upon professional results with cartridges precisely tuned to HP printers and MFPs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.